Diverzifikace má smysl | 12/2022 Zápisník investora

Rok 2022 byl pro finanční trhy doslova katastrofou. Byl bojem o to, najít na trhu takové akciové tituly, které aspoň tolik neklesají. Z globálního pohledu máme za sebou jen jeden ze špatných roků. Těch v investičním světě už mnoho bylo a ještě mnoho bude. Ve finále nás nemusí moc trápit, že index S&P 500 odevzdal přibližně 20 % a že Nasdaq ztratil dokonce 35 %. Na trhu se totiž dají najít i pozitiva. Třeba i to, že diverzifikace má ještě smysl. Evropský index STOXX Europe 600 například ztratil „pouhých“ 12,5 %.

Graf indexu STOXX Europe 600

Ztráty jsou nepříjemné, ale tento rok je zažil prakticky každý. Samozřejmě i moje portfolio se výrazně ztenčilo. Sázka převážně na technologické tituly se ukázala jako výrazně volatilní. Ale v portfoliu jsem našel i firmy, které mají i jiný důvod, proč je držet v portfoliu. Firmu McDonald’s není asi třeba představovat. Na přednáškách jsem několikrát tuhle firmu zmiňoval jako takového černého koně portfolia. V dobách růstu je to totiž „nudná“ společnost a v dobách krizích je to opět „nudná“ společnost. Akcie této firmy jsou za poslední rok de facto na svém a i předchozí roky nebyl růst akcií nijak výrazný. I když v roce 2021 McDonald’s vzrostl o hezkých 24 %. To není zas tak málo. Zajímavé však je, že dividenda McDonald’s prakticky jen roste. A i když je dividenda zpravidla na úrovni 2,5 %, tak za 10 let dokáže nominálně vyrůst i o 100 %. Tedy ze současného vkladu už to může být 5 %.

Samozřejmě, každý hledá spíše vítěze, ale z mého pohledu je jedno, kolik stojí momentálně komodity a kolik z toho těží firmy, na ně zaměřené. Vždy se totiž může najít někdo, komu se něco nelíbí a hledá lehká populistická řešení. Potom se může stát, že se krásný zisk zatíží novou daní, a rázem je vše jinak. Nebojte se do portfolia zařadit i nějakou tu „nudnou“ firmu. Třeba klidně takovou, která prodává jen obyčejné nudné hamburgery. Zázrak na nich sice neuděláte, ale zase vás jídlo může podržet v těžkých časech. Teď nemyslím hromadu cukroví na vánočním talíři, kterou zaplňujeme prázdná portfoliová břicha.

Rád bych pokračoval výrazně optimisticky, ale pravdou je, že ani v novém roce nás nečeká úplně radostná doba. První kvartál přinese ještě mnoho neznámých do skládačky jménem inflace. Ta nám následně bude skládat puzzle do obrázku centrálních bank. Máme se určitě na co těšit, protože právě prosincová nadílka centrálních bank potrápila nejednoho investora. V lednu a únoru v tomto směru uklidnění neočekávám. Až možná 2. kvartál nám přinese konečně klid a nižší volatilitu.

Do nového roku si přejme hlavně pokles inflace, ať centrální banky mohou zastavit utahování měnových šroubů. Pak už jen věřit, že rok 2023 bude lepším rokem, než je končící rok 2022. Z pohledu finančních trhů a podle odhadů analytiků by přeci jen mohl být o něco úspěšnější.

Rozložení portfolia

Moje portfolio

Během posledních měsíců poklesla v mém portfoliu akciová složka. Důvodem je propad na akciových trzích. Zastoupení hotovosti vzrostlo k 20 % i přesto, že momentálně jsem hotovost spíše rozpouštěl. Zároveň jsem již uzavřel forexový obchod na zajištění koruny proti euru.

Detail nákupních/prodejních pokynů dostávají pouze odběratelé tohoto newslettru. Pro jeho odběr nám zašlete e-mail na adresu tollinger@mcservices.cz

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC Services s.r.o.,. Firma MC Services vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MC Services však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MC Services použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MC Services. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".