pravidla investování

Jsme již na konci cyklu? | 03/2023 Zápisník investora

První kvartál roku byl zahalen tajemstvím. Březen nám přinesl částečné nápovědy a lze očekávat, že další čtvrtletí z velké části přinese odpovědi na ekonomické hádanky. Momentálně je celý trh v očekávání hlavně ohledně jedné velké hádanky, a tou je inflace.

Inflace během prvního kvartálu začala v USA a EU klesat pouze mírně. To trhy znejistilo a zdálo se, že konec cyklu utahování měnové politiky ještě zdaleka není u konce. Jenže v posledních dnech přišla jiná zpráva ohledně jedné „malé“, pro nás neznámé americké banky. Finanční systém nám následně ukázal svou provázanost a přišel onen dominový efekt. Finální rozsudek byl podepsán také nad švýcarskou Credit Suisse a její jméno se po více jak 150 letech mění v historický údaj.

Nebudu zde vypisovat detaily, jelikož v posledních dnech jsou finanční zprávy zaplavené těmito informacemi. Chci jen podotknout, že já nerad investuji do problematických společností a především do problematických bank. I když u bank to platí poměrně obecně, že do nich nerad investuji. Samozřejmě současná situace přinesla příležitosti, ovšem jejich využití je minimálně zčásti diskutabilní a hlavně vyžaduje poměrně náročné analýzy. Zvlášť pokud bych chtěl investovat do nějaké malé americké banky.

Co je však podstatnější, centrální banky pravděpodobně budou muset snížit tlaky na ekonomiku. Americká centrální banka nám toto potvrdila na zasedání 22.3. Konec jednoho cyklu máme pravděpodobně už před sebou. Možná se pletu, ale nyní bych očekával, že následující kvartál nám moji úvahu potvrdí. Samozřejmě vše bude záviset na inflaci, která je stále velmi vysoká a od inflačního cíle 2 % velmi vzdálená. Ať už se pletu, nebo je můj odhad správný, je dobré nezůstávat stranou a minimálně alespoň pravidelně investovat, či dokupovat finanční nástroje. Konec medvědího cyklu na finančních trzích totiž může (pokud už není za námi) přijít mnohem dříve, než je tomu u reálné ekonomiky.

Rozložení portfolia

Tento kvartál lze nazvat jako návratem kryptoměn. Jejich podíl na portfoliu narostl de facto o 50 %, ale přitom jsem žádný velký nákup neudělal a nechávám stále běžet jen pravidelné investice do nich. 

Nárůst pozoruji také na akciovém portfoliu a nominálně pozoruji i nárůst hotovosti. Je to z důvodu, že má aktivita po růstu na začátku roku přeci jen klesla a čekal jsem na nějaký ten výraznější pohyb dolu.

Detail nákupních/prodejních pokynů dostávají pouze odběratelé tohoto newslettru. Pro jeho odběr nám zašlete e-mail na adresu tollinger@mcservices.cz

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC Services s.r.o.,. Firma MC Services vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MC Services však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MC Services použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MC Services. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".