Jaký vliv má inflace na hypotéky?

Úrokové sazby u hypoték se stále drží na vysokých úrovních a defacto neklesají. V dnešním článku se podíváme na to, jakým směrem se ceny hypoték mohou pohybovat a jaký vliv má inflace právě na hypotéky.

V první řadě je třeba chápat, čím hypotéky jsou. Zjednodušeně lze říci, že úvěry, kam patří i hypotéky, jsou tištěním peněz. I díky hypotékám roste peněžní nabídka a v ekonomice je najednou více peněz. Větší množství peněz následně automaticky pomáhá zvedat inflaci. V tomto stavu byla nejen naše ekonomika před rokem 2021.

Druhým důležitým faktorem pro pochopení celé aktuální situace je fungování centrálních bank. Opět pro rychlé pochopení použiji zkrácenou verzi. Centrální banka pomocí úrokových sazeb řídí, jak jsou úvěry včetně hypoték drahé a tedy omezuje, či podporuje peněžní nabídku. Čím jsou úvěry dražší, tím méně si je lidé a firmy půjčují a tím nedochází k vytváření nových peněz. V tomto stavu se nacházíme nyní.

Dostupnost hypoték tedy velmi výrazně ovlivňuje právě inflace. Pokud bude inflace nízká, budou i úrokové sazby u hypoték nízké. Naopak pokud současná vysoká inflace bude přetrvávat, budou i sazby u hypoték stále vysoko. A v současné době inflace ustupuje. V dubnu byla meziroční inflace na 12,7 %. Pro zahájení debat o poklesu úrokových sazeb je potřeba, aby inflace klesla k jednociferným hodnotám. I když optimistické odhady říkají, že sazby ČNB mohou klesat už na podzim, z mého pohledu jsou tyto předpovědi velmi optimistické a při pohledu na poslední hlasování ČNB, kdy jen těsně neprošlo zvýšení úrokových sazeb, je v krátkodobém horizontu ve hře spíše právě růst než pokles. Ostatně takto hovořil i guvernér centrální banky Michl.

Z pohledu hypoték to znamená, že hrozí dokonce i riziko zdražení, než brzkého zlevnění a optimistické podzimní zlevňování nemusí nastat. První výraznější zlevnění hypoték totiž přijde teprve s poklesem úrokových sazeb ČNB, ke kterému může dojít jít až v roce 2024. Ve finále ale bude záležet právě na inflaci, zda se jí už podařilo dostat pod kontrolu a její pokles bude dále pokračovat, či dokonce výrazně padat pod dvouciferné hodnoty. Do té doby bohužel bude cena (úroková sazba) hypoték stále vysoká.

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC Services s.r.o.,. Firma MC Services vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MC Services však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MC Services použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MC Services. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".