Umělá inteligence investování

All in na umělou inteligenci | 06/2023 Zápisník investora

Druhý kvartál je poznamenán tématem umělé inteligence. Zmínky o ní jsme nacházíme prakticky v každém reportu a firmy se snaží prezentovat často až neuvěřitelná čísla, která jim má tento nový úžasný fenomén přinést. Avšak ne všechno, co se leskne, se musí za každou cenu třpytit. A ačkoli nám historie ukazuje, že slibné plány se nemusí vždy proměnit ve skutečnost, trhy jsou aktuálně nadšeny z každého zářivého pozlátka a index Nasdaq 100 tak od dubna přidal více než 11 %.

Fenomén umělé inteligence ovlivnil i hospodaření společnosti Nvidia, která na konkrétních číslech ukázala, jaký přínos pro ni umělá inteligence bude mít. U Nvidie tedy můžeme očekávat, že růst (historicky největší během jednoho dne z hlediska tržní kapitalizace) není pouhým zdáním. U ostatních společností však může jít spíše o kreslení vzdušných zámků.

V minulosti už podobnou euforii trh zažil a nemusíme chodit daleko pro příklad. Před pár lety trh zachvátila blockchainová technologie, která slibovala revoluci téměř ve všem. Jak již dnes víme, žádný zázrak se nekonal a odměny, kterých se mnoho akciových titulů dočkalo i po pouhé zmínce o zavedení blockchainu, jsou ty tam. Je zatím těžké říct, zda se toto bude opakovat i u umělé inteligence, ale existují jasné náznaky, že jde spíše o nafukující se bublinu. Nemožné hned, zázraky na počkání – to stále lidstvo neumí (a pravděpodobně ani umělá inteligence). Nevidím tedy důvod, proč by se historie nemohla opakovat.

Trh se vždy rád chopí každého pozitivního aspektu, aby jeho růst nabral na obrátkách. Krásným příkladem je inflace v USA, která během května meziročně klesla na 4 %. To, že další pokles bude složitější a hrozí zabydlení vyšší inflace, trh neřeší a hlavu si s tím neláme. Mám tedy spíše smíšené pocity ohledně trhu, než abych sdílel onu euforickou radost. Naskakovat do trhu za každou cenu nyní nemusí být úplně ideální.

Rozložení portfolia

Během druhého kvartálu vzrostlo v mém portfoliu zastoupení akcií. Reálně jsem však akcie přikupoval minimálně, případně jsem v podobné míře přikupoval například i kryptoměny.

Detail nákupních/prodejních pokynů dostávají pouze odběratelé tohoto newslettru. Pro jeho odběr nám zašlete e-mail na adresu tollinger@mcservices.cz

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC Services s.r.o.,. Firma MC Services vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MC Services však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MC Services použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MC Services. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".