Vánoční nadílka od centrálních bank nepotěšila

Máme za sebou týden centrálních bank. Nejdříve proběhlo zasedání americké centrální banky Fed a poté následovalo zasedání evropské centrální banky ECB. Mimo to zasedala i britská BoE a v neposlední řadě přichází další rozuzlení o novém složení naší ČNB. Investory však tato vánoční nadílka moc nepotěšila.

První dárky rozdal Fed, který sice snížil tempo růstu sazeb z 0,75 % na 0,5 %, nicméně doprovodný komentář nechává dveře pro další růst sazeb otevřené. Sazby se podle Fedu mohou posunout do pásma 5-5,25 % ze současných 4,25-4,5 %. Fed tedy může stále poměrně agresivně zvedat sazby i v roce 2023. Zároveň se tímto názorem posouvá i možný pokles sazeb v roce 2023. Zjednodušeně řečeno, trh by se měl připravit na to, že sazby budou pravděpodobně vyšší a déle trvající.

Na Fed navázala evropská centrální banka ECB, která taktéž zvedla základní sazbu o 0,5 % na 2,5 %. Její šéfka Christine Lagarde v komentářích výrazně přitvrdila a naznačila, že s centrální bankou se nebojuje ani v Evropě. Sazby podle ní mohou vzrůst o dalších 150 bodů až na hodnotu 4 %. Zároveň ECB v březnu začne snižovat svou bilanci, t.j. odčerpávat peníze z ekonomiky.

Zasedání britské centrální banky BoE se neslo v podobném duchu jako tomu bylo u ostatních centrálních bank. BoE také zvýšila sazby o 0,5 % na 3,5 % a je odhodlaná dále sazby zvedat. A to i na úkor recese, do které podle centrální banky už britská ekonomika vstoupila.

Na naší domácí scéně se čeká výměna guvernérů České centrální banky (ČNB). Ve funkci končí dva jestřábové – Mora a Dědek, které nahradí koordinátor Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček. Nové členy opět jmenoval prezident Miloš Zeman, který tlačí do rady momentálně zpravidla holubice. U nových členů nelze očekávat, že by došlo ke změně směřování ČNB. Sazby u nás podle všeho dále neporostou, ale ani se nebudou snižovat. Vzhledem k vysoké inflaci je tento signál spíše negativní zprávou. Neochota dále zvedat sazby povede k tomu, že vysoké sazby budou trvat déle a jejich případný pokles se odsouvá. Analytické odhady hovoří, že sazby nebudou klesat dříve, než v posledním kvartálu roku 2023. Lze tedy říci, že např. hypotéky v příštím roce nezlevní, ale podle všeho už ani nezdraží.

Pokud výše uvedené shrneme, můžeme konstatovat, že trh dostal mix informací, které ho netěší. Centrální banky podle všeho neustupují od boje s inflací a budou ji chtít tlačit dolu rychleji i za cenu ekonomického poklesu. Zároveň první pokles úrokových sazeb de facto není reálný u žádné centrální banky dříve než koncem roku 2023. Ve finále si tedy budeme muset počkat, jaká čísla o inflaci přinese první kvartál roku 2023 a jak na data budou reagovat bankéři. Turbulentní době a případným dalším výraznějším pohybům oběma směry se však nevyhneme ani začátkem nového roku.

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC Services s.r.o.,. Firma MC Services vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MC Services však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MC Services použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MC Services. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".