pravidla investování

3 pravidla, jak nepřijít o své prostředky při investování

Musím přiznat, že jsem byl až překvapen článkem z www.zpravy.aktualne.cz, pojednávajícím o případu pana Janaty a jeho fondu Growing Way. To, že celý fond vypadal podezřele, je jedna věc, ale co mě zaskočilo, byl fakt, že poradci daný fond nabízejí, i když o fungování vůbec nic neví, a ještě jim chodí vysoké provize, které de facto není možné z poplatků, které údajně fond získával, platit. Nechci více rozebírat tuto kauzu, ale rád bych upozornil na co si dát pozor, pokud se chystáte investovat, ať už sami nebo přes svého finančního poradce.

1. Vysoké zisky = buďte ostražití

Pokud se doslechnu o nějaké „zázračné“ investici, která ročně dokáže vydělat desítky procent, jsem velmi ostražitý a chci znát všechny detaily. Vím, že na burze je možné vydělávat ročně i 10 %, pokud ale někdo říká, že dokáže vydělávat pravidelně 30 % a více každý rok, je to podezřelé. Na burze jsou totiž vždy dobré a špatné měsíce a také dobré a špatné roky. Ne vždy se tedy daří a pokud někdo ukazuje přímku růstu do nekonečna bez poklesů a říká, že investuje na burze, je to minimálně nedůvěryhodné.

2. Nekupujte zajíce v pytli

Každý poradce by klientovi měl umět vysvětlit alespoň základní kostru investice. Určitě nestačí pouze informace typu “Investuje se na burze”. To je jako když si budete chtít pořídit auto a prodejce by Vám řekl: „Auto bude vyrobeno v továrně, tady mi na něj dejte půl milionu korun“. Asi každý by v takové situaci řekl: „Ale jaké auto teda vlastně dostanu a co bude umět?“ Proč se tedy podobně neptáme i u investic? Chápu, že tomu každý nebude rozumět, ale poradce by měl. Určitě by měl vědět, do čeho konkrétně na burze se investuje, zda jsou to burzovně obchodované fondy (ETF) anebo se třeba investuje s vysokou pákou. Fond by měl mít také nějaký prospekt, kde je v kostce pro laika vysvětleno, jak celé investování funguje. Pokud ani jedno neplatí, danou investici si nepořizujte! Auto si taky přece nekupujete bez technických parametrů a bez toho, aby Vám prodejce popsal či ukázal, jaké auto si vlastně kupujete. Proč tedy investoři v případě investic klidně kupují zajíce v pytli?

3. Ověřte si informace

Zůstanu ještě u přirovnání k nákupu auta. Já osobně všemu v technickém popisu auta nerozumím, ale vím, že se mohu zeptat někoho nezávislého, kdo se v autech vyzná. Případně si mohu najít informace na internetu. Od své investice bych měl chtít totéž. Každý poradce by neměl mít problém Vám s informacemi nejen na internetu pomoci. Ukázat Vám konkrétní projekty, kam Vaše finance směřují, a Vy uvidíte, kde vzniká hodnota a Váš zisk. Pokud je vše moc složité a ani finanční poradce Vám nedokáže vysvětlit princip investice a kde se slibovaný zisk vytváří, dejte od toho ruce pryč. Na světě je mnoho investičních příležitostí a někdy je lepší počkat, než zbytečně riskovat, že přijdu o svůj kapitál. 

U nás klient vždy dostane odpovědi na vše, co ho zajímá. Neschováváme se za žádná obchodní tajemství, není to potřeba. Investice jsou totiž o informacích a o důvěře, žádné vyřčené věty a poznámky pod čarou psané drobným písmem do investování nepatří. Proto se nás klidně ptejte na cokoliv, ať už sami investujete nebo k tomu teprve sbíráte odvahu. Stačí nám napsat na info@mcservices.cz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".