Rok ve znamení inflace končí | 12/2023 Zápisník investora

Rok 2023 byl primárně o inflaci. O ní jsem četl zprávy i několikrát za týden. Je pravda, že ovlivňovala chování akciových trhů velmi výrazně – ať už přímo, či nepřímo přes centrální banky. Samozřejmě nebylo to to jediné velké téma. Také umělá inteligence se významně posunula a promluvila i do finančních trhů. Sám jsem zvědav, jaká témata budou hýbat trhy v novém roce 2024. Osobně bych si vsadil, že velkým hybatelem trhů budou především centrální banky.

Musím se přiznat, že kdyby mi někdo řekl, že technologický index Nasdaq 100 (na obrázku výše) vzroste tento rok o 55 %, nevěřil bych mu. Důvodem by bylo očekávání pro tento rok. Nejenže mnoho ukazatelů naznačovalo příchod recese, ale optimisticky nevyznívala ani stále utíkající inflace a strach investorů byl velký. Samozřejmě, jak jsem zmiňoval, růst technologických akcií se opíral především o téma umělé inteligence a stojí primárně na velkých jménech jakými jsou Nvidia, Microsoft, Alphabet a špatně si nevedl například ani Amazon, který z umělé inteligence přeci jen těží významně méně než např. zmíněná Nvidia.

Vrátím se ještě k inflaci. Hlavní je, že podle všeho inflace klesá a podařilo se odvrátit nejhorší – roztočení inflační spirály. I když jsou státy, kde se inflaci stále zkrotit nepodařilo. Například Turecku inflace utíká a meziroční změna cen dosáhla téměř 62 %. Akciové trhy se naštěstí primárně zajímají o inflaci v USA a EU. Pohled na tu americkou, která se dostala již na 3,1 %, působí téměř normálně a trhy již nyní vyhlížejí směrem k uvolňování ekonomiky. Stejná čísla vykazuje i Evropská unie. Ostatně v České republice již avizovaný pokles úrokových sazeb začal. Rád bych tedy řekl, že inflace je zkrocena a svět se bude vracet do nového normálu. Mírným rizikem je ještě jádrová inflace.

Očekávání pro rok 2024 jsou tedy poměrně pozitivní. Ekonomika by mohla dále růst a recese, alespoň v USA, se nedostaví. Inflace by měla být zkrocena a úroky centrálních bank budou klesat. To vše by mělo primárně podporovat akciové trhy. Jenomže trh již stihl tento optimismus minimálně zčásti propsat do cen. Rizikem jsou možné trhliny v tomto optimistickém scénáři. Osobně bych ve finále neočekával stejný růst akcií jako v tomto roce. Obecně platí, že se zahájením poklesů sazeb akciím dochází dech. Samozřejmě se na trzích může objevit nějaké nové téma, které akciovým trhem výrazně zahýbe. Nechme se překvapit a věřme, že nečekané události budou pozitivního charakteru tak, jako tomu bylo například u umělé inteligence, která nám pomohla k vyšším ziskům.

Rozložení portfolia

Poslední kvartál roku pomohl kryptoměnám a jejich zastoupení v mém portfoliu vzrostlo. Naopak postupně klesá dluhopisová složka mého portfolia. S ní by se dalo více pracovat, protože pokles úrokových sazeb by měl hrát dluhopisům do karet, ovšem jejich komplikované obchodování mě od vyššího zastoupení zatím odrazuje.

Detail nákupních/prodejních pokynů dostávají pouze odběratelé tohoto newslettru. Pro jeho odběr nám zašlete e-mail na adresu tollinger@mcservices.cz

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC Services s.r.o.,. Firma MC Services vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MC Services však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MC Services použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MC Services. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".