Pokles sazeb ČNB

Sazby ČNB klesají, jak se bránit proti poklesu úroků?

Česká národní banka (ČNB) nám nadělila vánoční dárek v podobě zahájení snižování úrokových sazeb. Prvním krokem byl pokles o 0,25 %, ale na dalších zasedáních můžou sazby klesat každé zasedání i o 0,5 %. To znamená, že úroky na spořících účtech, termínovaných vkladech a dalších investičních instrumentech budou podobným tempem klesat také. Otázka tedy zní, jak se investor může na tento pokles připravit a co může dělat, aby se jej pokles dotkl co nejméně? 

Prosincové zasedání ČNB přineslo pokles sazeb o 0,25 % a je pravděpodobné, že na dalším zasedání dne 8. února dojde k dalšímu poklesu. Analytici nyní očekávají snížení hlavní úrokové sazby o 0,5 % na 6,25 %. Každé další zasedání až do léta se očekává podobný krok. Rychlost snižování bude záviset na vývoji české koruny a především na inflaci. Pokud se budou naplňovat inflační očekávání a inflace v tomto roce klesne pod 3 %, je zřejmé, že sazby ČNB budou klesat rychleji. Analytici z České bankovní asociace očekávají pokles sazeb o 2,5-3 % do konce roku 2024

Podobný pokles lze očekávat i na spořících účtech. Úroky na nich se mohou na konci příštího roku pohybovat u 2 %. Pokles bude také jistě patrný na nově emitovaných dluhopisech. Chráněny nejsou ani termínované vklady, u nich již nyní můžeme pokles úroků zaznamenat. Fixní úroky na investicích s delší dobou investování v současné době nesou zpravidla nižší výnos, než investice s kratší dobou splatnosti. 

Daný vývoj může být pro investory i zajímavou příležitostí, neboť mnoho investic v současné době nabízí stále atraktivní fixní výnosy s krátkou dobou vázanosti finančních prostředků. Investor si například na dvouletém horizontu může zafixovat výnosy pro své investice stále se zajímavým procentuálním zhodnocením. 

Pokud máte zájem o konzultaci ohledně Vaší investiční strategie a o vhodnosti využití možnosti fixace části nebo celého portfolia s atraktivním výnosem, kontaktujte nás prosím.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".