Investičních příležitostí jako šafránu | 03/2024 Zápisník investora

Koncem roku 2023 jsem psal o tom, že bych rád viděl na trhu nějakou investiční příležitost, tedy propad akcií. Ten ovšem nejen že nenastal, ale trh dokonce dál kráčí vstříc novým historickým maximům. Nenapadá mě tedy lepší přirovnání než právě šafrán. Při svých cestách po světě jsem na šafrán několikrát narazil. Bývá ale velmi drahý, a proto když už jej ochutnáte – ať už v pokrmu či nápoji, zpravidla si za toto vylepšení patřičně připlatíte. Pohled na současný vývoj cen akcií a množství zajímavých investičních příležitostí ve mně evokuje úplně stejnou situaci.

Není to jen Nasdaq 100, který utíká do nebes. Podobně se daří i mnohým dalším indexům. I když je pravda, že růst je poslední dobou tažen spíše pár jmény. Například Apple nebo Tesla své maximální hodnoty opouštějí a představují protipól trhu. Samozřejmě na trhu je mnoho dalších firem, které nerostou, problém je v tom, že tyto firmy nerostou z nějakého důvodu. Ten důvod je zpravidla výborně podložen daty, či informacemi a nedává smysl se vrhat do oněch „problematických“ akcií po hlavě. Ty firmy které bych naopak rád dokoupil, například minule zmiňované AMD, naopak poměrně výrazně posilují.

Nechci zde moc spekulovat nad tím, zda je na trhu bublina nebo není. Za mě jí u firem, které sleduji, nevidím a nevyprodávám tedy své portfolio. Mírná korekce by ale trhu neškodila, spíše naopak. Další výrazný růst můj postoj může změnit, obzvlášť pokud nebude podložen daty. Aktuálně asi nejsledovanější titul na akciovém trhu – firma Nvidia – je sice drahá, ale z pohledu historie a z pohledu růstu tržeb a zisků, nejeví známky předražení a kdybych neměl v této firmě žádnou pozici, asi alespoň něco nakoupím. Riziko tedy vidím spíše v tom, že budu stát stranou, než že nakoupím draho.

Co si lze tedy z aktuálního vývoje odnést? Kdyby tato otázka měla jednoduchou odpověď, nepsal bych jí zde. Nikdo z nás neví, jakým směrem se trh vydá zítra, či za měsíc. Za kvartál můžeme klidně sledovat další nová, historická maxima, ale stejně tak tomu může být naopak. Dlouhodobého investora by ve výsledku měla spíše trápit první možnost, tedy že zmešká investiční příležitost. Naopak při krátkodobém investování může být vhodné stranou stát, protože riziko, že trh přeci jen začne korigovat, je podle mého názoru vyšší. V každém případě je vhodné mít možnost využít případné korekce, tedy mít hotovostní polštář.

Rozložení portfolia

Změna portfolia je značná, ačkoli reálně jsem k žádným významným zásahům nepřistoupil. O tom ostatně vypovídá následující odstavec se seznamem obchodů. Přesto v mém portfoliu kleslo zastoupení hotovostní a dluhopisové složky. Víceméně lze říci, že je to tím, že ostatní složky rostly rychleji, než tyto dvě části portfolia.

Detail nákupních/prodejních pokynů dostávají pouze odběratelé tohoto newslettru. Pro jeho odběr nám zašlete e-mail na adresu tollinger@mcservices.cz

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC Services s.r.o.,. Firma MC Services vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MC Services však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MC Services použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MC Services. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".