Růst hypoték

Hypotéky budou dále zdražovat

Průměrná sazba hypoték podle hypoindexu vystoupala od února do září letošního roku z 1,93 % na 2,43 % a nadále se zvyšuje. Za růstem sazeb hypoték stojí mimo jiné vysoká inflace, proti níž bojuje Česká národní banka (ČNB) právě zvedáním základních úrokových sazeb s cílem vrátit  inflaci zpět k inflačnímu cíli. Momentálně se nacházíme v rozjetém vlaku a konečná stanice je, zdá se, ještě v nedohlednu. Co nás tedy v nejbližších měsících čeká?

Průměrná úroková sazba u hypoték

Zdroj: www.hypoindex.cz

Na posledním měnovém zasedání ČNB došlo ke zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 %. Trh spekuloval nad tím, zda sazby mají růst o 0,25 %, či maximálně o 0,5%. Proto byl výsledek zasedání velkým překvapením. Jedná se o nejrychlejší růst sazeb od roku 1997. Celkově se sazby nacházejí již na hodnotě 1,5 %. Tímto krokem ČNB pomohla koruně, která krátkodobě posílila na páru s eurem i dolarem, nicméně koruna své zisky v dohledu 25 EUR/CZK neudržela a momentálně se nachází zpět nad 25,60 EURCZK. Vyšší kurz dovoluje ČNB opět zvyšovat sazby, a to pravděpodobně již brzy.

Vývoj úrokových sazeb ČNB

Zdroj: www.tradingeconomics.com

Další měnové zasedání ČNB je naplánováno na 4. listopadu. Už nyní se spekuluje nad tím, o kolik sazby porostou. Po posledním zvýšení se spekulovalo, že tentokrát porostou sazby “pouze” o 0,25 %. Jenže koruna místo dalšího posilování oslabila a inflace zůstává stále vysoká. Trh již nyní spekuluje nad růstem o 0,5 %, či dokonce opět o 0,75 %. Výsledná sazba ČNB se tedy může dostat nad 2 %. Co to bude znamenat pro hypotéky?

V říjnu růst nabídkových úrokových sazeb u hypoték zrychlil. Skupina ČSOB zvedla sazby o 0,3 %, Česká spořitelna dokonce o 0,5 %. Přitom v září u obou bank byl nárůst sazby o 0,2 %. V této chvíli se již nabídkové sazby u hypoték pohybují okolo 3 %. Do konce roku lze očekávat sazby mezi 3 až 4 %. Tento předpoklad potvrzuje i analytik společnosti Patron Daniel Horňák pro www.irozhlas.cz: „V dalších měsících budou sazby nadále růst, na konci roku mohou být reálně okolo 3,5 procenta při pětileté fixaci”.

Pokud tedy dnes nad hypotékou přemýšlíte, své rozhodnutí rozhodně neodkládejte a jednejte co nejrychleji. Neboť bohužel již nyní platí u hypoték pořekadlo „Včera bylo pozdě”. Trh počítá se zvyšováním úrokových sazeb až na 3 % do poloviny příštího roku. Hypotéky tak budou pravděpodobně dále zdražovat a v příštím roce se jejich úrokové sazby mohou posunout až do blízkosti 5 %.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".