Jsou na místě obavy z vysoké inflace?

V posledních týdnech se v médiích často skloňuje termín inflace. Asi každý člověk nyní zpozoroval, že zboží a služby skutečně zdražují. Zvýšení cen základních materiálů pocítili velmi znatelně nejen podnikatelé, ale také všichni ti, kteří aktuálně staví nebo rekonstruují svou nemovitost. A téma inflace by mělo zajímat v neposlední řadě také investory. Máme se ale rostoucích cen opravdu bát?

Než si na danou otázku odpovíme, podíváme se nejdříve na aktuální chování centrálních bank. Právě tyto instituce mohou inflaci výrazněji ovlivňovat. Aktuální situace však pro ně není úplně jednoduchá. Na jednu stranu růst cen pomáhá snižovat extrémní dluhovou zátěž, která vznikla během „covidové doby“, na druhou stranu příliš rychlá inflace začne brzdit ekonomický růst a způsobí nejistotu v celé ekonomice.

Pro pochopení celého tématu je vhodné vysvětlit si nejprve pojmy výrobní inflace a spotřebitelská inflace. Výrobní inflace vzniká přímo ve firmách, kdy se jim zdražují vstupy jako např.: ropa, dřevo, ocel a další základní materiály. Pokud firmy nepřenesou, či nedokážou přenést výrobní inflaci na spotřebitele, normální člověk následně v podstatě ani nepozná, že k inflaci dochází. Pakliže však firmy výrobní inflaci na spotřebitele přenesou, vzniká nám následně klasická spotřebitelská inflace. Ta se promítne do cen potravin, pohonných hmot, služeb a celkově se projeví na našich rostoucích výdajích. Zjednodušeně řečeno – za stejné peníze dostaneme méně muziky. Pro investory je ale ve finále pozitivní, dokážou-li firmy onu zátěž na spotřebitele přenést, protože firma více vydělává a do ní investované peníze se zhodnocují. Klasický spotřebitel je však pochopitelně radši, když konkurenční boj dotlačí firmy ke snížení zisku a zdražení na zákazníka nepřenesou.

Centrální banka USA (Fed) nyní registruje, že firmy přenášejí na zákazníka zdražování pomaleji a spíše si ukrajují ze svého zisku. Zároveň ale hodnotí pozitivně růst cen nedostatkových surovin. Aktuální poměrně vysokou inflaci je tedy Fed zatím ochoten tolerovat, vnímá ji jako přechodnou a pouze v komentáři avizuje možné budoucí kroky vedoucí ke zpřísňování. Podobně reaguje i Evropská centrální banka (ECB). Opačně se však rozhodla postupovat centrální banka Maďarska a také naše ČNB, která 23.6. zvýšila úrokové sazby. Růst sazeb má za cíl částečně uklidnit investory, ačkoli ani to tak úplně neplatí, a bohužel se zvýšení sazeb projeví také na dražších hypotékách.

Právě u skupiny lidí plánujících hypotéku na chvilku zůstaneme. Plán zvedání sazeb je na stole ČNB už delší dobu a je pravděpodobné, že tento rok sazby ještě jednou či dvakrát porostou. Stejný trend je možné očekávat v roce příštím. Pakliže tedy plánujete hypotéku, své rozhodnutí se nemusí vyplatit odkládat. Později může znamenat dráže. A to nejen z pohledu sazby u hypoték, ale také z pohledu čerpané výše hypotéky (nemovitosti budou dražší). Nejspíš se ptáte proč. Ceny stavebních hmot nyní rostou poměrně rychle a i když centrální banka bude právě vyšší sazbou korigovat onu rostoucí inflaci, s velkou pravděpodobností bude stejný projekt stát za rok více peněz.

Jako investora nás růst sazeb v Česku také úplně netěší. Důvodem je, že měna v daném státě, kde rostou sazby, zpravidla posiluje. Nyní se tedy zvyšuje měnové riziko a během následujících měsíců se můžeme dočkat silnější koruny. Reálně lze však říci, že koruna mírně předběhla dobu a svůj výrazný růst již má za sebou. Po oficiálním zvýšení sazeb česká koruna jen drobně posilovala, a to hlavně vůči euru. Naopak od té doby, co se i centrální banka USA rozhodla alespoň ústně bojovat proti vysoké inflaci, vidíme korunu vůči dolaru slabší o pár desítek haléřů. Druhým hlediskem pro investora je právě ono zmíněné přenášení rostoucích cen na spotřebitele. Je zřejmé, že tento aspekt má své vítěze i poražené. Jsou totiž firmy, které dokážou růst cen přenášet do spotřebitelských cen, ale také firmy, které tuto moc nemají. Části trhu se tedy daří a části naopak ne. Výběr investic v klientských portfoliích již však tuto skutečnost zohledňuje a investor investující přes naší společnosti se tohoto hlediska nemusí obávat.

Máme se tedy vysoké inflace opravdu obávat?
Podle našeho názoru nikoli, rozhodneme-li se včas jednat v případě plánované hypotéky. Obava není na místě ani v případě investorů. Sice nás mohou potkat mírně horší časy, ale ve výsledku by se nás toto téma nemělo výrazně dotknout.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".