Hypotéka

Růst úrokových sazeb u hypoték započal

V posledních měsících se úrokové sazby u hypoték pohybovaly na velmi nízké úrovni. Mnoho lidí však stále řeší otázku, zda ještě počkat na jejich další snížení, či již začít s vyřizováním hypotečního úvěru nyní. V tomto našem příspěvku se podíváme na očekávaný vývoj úrokových sazeb u hypoték v letošním a příštím roce.

Podle Hypoindexu mají úrokové sazby v současné době stále ještě klesající tendenci, ačkoli jejich pokles je spíše již kosmetický. Z lednového průměru 1,94 % klesla úroková sazba během února na 1,93 %. Počet sjednaných hypoték vzrostl z lednových 8 380 na únorových 9 948, což je o 2 856 více než za stejné období loňského roku. Zároveň stojí za zmínku, že celkový objem hypoték byl těsně pod 30 miliardami Kč, což z letošního února dělá nejúspěšnější měsíc za celou historii Hypoindexu. Průměrná výše hypotéky poprvé překonala hranici 3 milionů korun.

Ačkoli Česká národní banka (ČNB) nechává zatím sazby beze změny, je z vývoje na trhu zřejmé, že úrokové sazby u hypoték narazily na své dno. Tento fakt spolu s dlouhodobě nízkými maržemi bank vedou k pozvolnému zdržování hypotečních úvěrů. O 0,1 % vyrostly v únoru úrokové sazby u mBank a Moneta Money Bank. V březnu následují tento trend i další bankovní domy. Například ČSOB zdražila o 0,2 %, stejně jako Air Bank u pětiletých fixací. Podobný scénář lze tedy očekávat i u ostatních bank na českém trhu. Poslední vlaštovkou mohou být ještě „jarní“ akce, které mohou krátkodobě sazby lehce snížit. Výraznější pokles sazeb však již nyní očekávat nelze. Se sazbou hypoték pod 2 % se tak pomalu můžeme rozloučit.

ČNB se podle všech indicií naopak chystá v tomto roce zvyšovat základní úrokové sazby, což se pochopitelně odrazí i na úrokových sazbách u hypoték. Podle Tomáše Holuba z bankovní rady ČNB je možné, že by naše centrální banka mohla k tomuto kroku přistoupit v druhé polovině tohoto roku, a to ne pouze jedenkrát (Z rozhovoru pro Hospodářské noviny). Ostatně makroekonomická prognóza počítá s tím, že by sazby v tomto roce mohly růst 3x až 4x. Teoreticky by tedy letos mohlo dojít k růstu až o jeden procentní bod. Takový scénář se nám zdá nepravděpodobný. K minimálně jednomu zvýšení sazeb v tomto roce ale zřejmě opravdu dojde. Další zvyšování se následně přesune do roku 2022. Za rok a půl tedy klidně mohou být běžné úrokové sazby o 1% vyšší, než je tomu dnes.

Pakliže tedy uvažujete o nové hypotéce, či refinancování svojí stávající, není již času nazbyt. Je velmi pravděpodobné, že v druhé polovině roku 2021 se úrokové sazby hypoték mohou pohybovat kolem hodnoty 2,5 % a v roce 2022 mohou dále růst až ke 3 %.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".