Končí zdražování hypoték?

Ať už řešíte novou hypotéku, nebo jí máte a budete řešit její refinancování, jistě vás zajímá, kdy už konečně skončí zdražování hypoték. Slovy optimisty by bylo možné říct, že jsme ke konci zdražování blíže než před půl rokem. 

Vím, že se budu opakovat, ale i k tomuto tématu patří Česká národní banka (ČNB) a inflace. Úroky hypoték se odvíjí od úrokových sazeb ČNB a ty se zase odvíjejí od inflace. Za všechno tedy může ona “zlá” inflace. Jenže nebýt ČNB, pravděpodobně máme inflaci mnohem vyšší. Cílem vyšších sazeb bylo právě omezení poptávky, a to i po bydlení. Mnoho lidí totiž plánovanou hypotéku, ať už na pořízení nemovitosti, nebo na rekonstrukci, odložilo. Možná je to i Váš případ.

V ČR se očekává, že inflace bude kulminovat na podzim. Tedy ještě pár měsíců může růst, ale v zimě by již mohla začít klesat. Pokud se toto potvrdí, ČNB již pravděpodobně nebude muset úrokové sazby zvedat. Pro zastavení růstu úrokových sazeb bude podle všeho i nová, zčásti vyměněná bankovní rada. Nový guvernér ostatně vždy hlasoval pro zachování sazeb, tedy proti dalšímu navyšování, jen byl v minulosti vždy přehlasován. Posledním důvodem, proč sazby podle všeho dále neporostou, je, že momentální výše úrokových sazeb při 7 % je již pro ekonomiku poměrně náročná, a další zvedání by mohlo mít až nebezpečný vliv na firmy. Pokud by i přesto došlo k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, bude to spíše kosmetická úprava a osobně věřím tomu, že se nad 8 % v této krizi nepodíváme.

Z tohoto pohledu by tedy zdražování mohlo během léta skončit. Samozřejmě se nám do reálných sazeb u hypoték promítá i nabídka bank. Vzhledem k různým akcím, bonusům a konkurenčnímu boji se růst sazeb promítá do úrokových sazeb u hypoték se zpožděním. Průměrný nabídkový úrok dosáhl k 11.7. na 6,24 % pro úvěry do 80 % odhadní ceny nemovitosti. Průměrné sazby u jednoletých fixací jsou 6,53 % a tříleté fixace 6,41 %. Dané úrokové sazby lze označit za ty, které se nacházejí prakticky na maximálních hodnotách. Další výrazný růst je již, vzhledem k výše popsanému, omezený.

Jednoleté a tříleté fixace zmiňuji zcela záměrně, protože víceleté fixace jsou sice za nižší úrok, ale vzhledem k tomu, že sazby již pravděpodobně neporostou, nedává velký smysl si zajišťovat vysoké sazby na delší období. Naopak v současné době může být vhodné zajistit si právě jednoletou fixaci hypotéky. Následně pak v době, kdy úrokové sazby začnou klesat, budete mít jednoduše možnost refinancovat svojí hypotéku za výhodnějších podmínek. Například Česká spořitelna ve své analýze očekává pokles úrokových sazeb ČNB na konci roku 2023 do pásma 3,5 až 4 %.

Osobně bych byl spíše pesimističtější, ale i tak je podle mého názoru velmi reálné, že nejpozději v polovině příštího roku budou sazby ČNB – a tedy i sazby hypoték – klesat. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".