investiční portfolio budoucnosti

Investiční portfolio pro 2030+

Pakliže se investor zeptá, jaké akcie je vhodné v tuto chvíli nakoupit, odvíjí se správná od toho, na jaký investiční horizont je daná osoba hodlá investovat. Pro držení akcií na rok či dva, bude investor vybírat jiné firmy, než pro investice na desítky let, které možná ani nikdy neprodá. Právě o těchto akciích, vhodných pro dlouhodobé investování, pojednává tento článek. 

Sledování budoucích trendů a to nejen z pohledu investic, je z mého pohledu velmi zajímavé. Budoucnost je vždy plná příležitostí, někdy nenaplněných, ale vždy dějících se událostí. Nelze jí utéct, nelze se jí vyhnout. Krásné na tom celém je, že všechno se neděje hned, ale trendy „prorůstají“ do společnosti postupně. Pokud tedy chce investor začít investovat, není na místě otázka, zda je příliš brzy nebo pozdě na vložení kapitálu. Otázkou je, věřím-li danému natolik, že jsem odhodlaný do dané budoucnosti investovat. Příhodným přirovnáním může být strom, který sice po 100 letech už neroste do výšky ale do šířky. Růst daného trendu tedy nemusí končit ani tím, když už do něj naskočil každý. 

Kvantové počítače

Začal bych oblastí počítačů. Takový Apple je firmou, která má asi největší šokování světa již za sebou. To ovšem neznamená, že od uvedení prvního iPodu a prvního iPhone už akcie jen stagnují. Naopak. Růst může krásně pokračovat dále. Na obrázku níže je patrné, že Apple do vydání prvního iPhone vzrostl o více jak 3000 %. To jej nezastavilo a kdo Apple koupil i v daný moment, je dnes v zisku přes 3500 %. Doufám, že nyní je zřejmé, že pozdě je pouze tehdy, kdy se investor rozhodne odložit investici na neurčito.

Zdroj: Google

U počítačů ještě zůstaneme. Můžeme mluvit o Apple jako o akcii zítřka, ale mě více zajímá oblast budoucích počítačů. Dnešní superpočítače se totiž dostávají na hranu svých možností. Je sice možné stavět větší a větší počítače, ale jejich údržba a náklady také rostou. Nehledě na prostor, který potřebují. Budoucnost lze najít v kvantových počítačích. Jejich výhodou je, že oproti klasickým počítačům, které mohou mít data v pozici 0 nebo 1, kvantové počítače mohou být v superpozici. To znamená, že mohou být jedničkou a nulou zároveň. Jinými slovy, pokud přirovnáme výpočet k šachové partii, klasický počítač vyzkouší všechny možné tahy a jejich důsledky postupně, oproti tomu kvantový počítač prochází všechny partie najednou. Pokud by klasický počítač chtěl vidět tři tahy dopředu, musí udělat asi 9 milionů výpočtů. Oproti tomu kvantový počítač na stejnou operaci potřebuje pouze tři výpočty. Jedná se tedy o tzv. game changer. Jakkoli šíleně to zní, existují již společnosti, které kvantový počítač testují. Dokonce nejen testují, ale už i provozují.

International Business Machines (ticker: IBM) – Tato americká firma představila svůj komerční kvantový počítač a je pravděpodobně nejdále v tomto závodě. Vzhledem k tomu, že se nejedná o čistou sázku na kvantové počítače, ale jedná se o konglomerát, kterému se poslední roky na burze moc dobře nevedlo, není vhodné tuto akcii do portfolia vkládat s velkou váhou. Plusem je na americké poměry zajímavá dividenda okolo 5 %.

Intel (ticker: INTC) – I tato velká firma se zajímá o kvantové počítače. Bohužel jejich akcie momentálně trpí a opět se jedná o sázku, kterou bude ovlivňovat celý sektor technologií. Nikde však není řečeno, že současná ztráta tržního podílu nebude v budoucnu obnovena. Právě třeba díky kvantovému procesoru. 

 Alphabet (ticker: GOOGL) – Stranou nezůstává ani tato obří firma. Opět se jedná o obrovský konglomerát, kterému se však poslední roky spíše daří. Není důvod, proč nemít tuto formu v portfoliu i s ohledem na kvantové počítače. 

D-Wave Systems – (ticker: QBTS) – Konečně tady máme čistou hru na kvantové počítače, ba dokonce i na jejich služby. Tato firma se pyšní tím, že poskytuje kvantový cloud pro firmy. Jedná se však o malou společnost s tržní kapitalizací pod miliardu dolarů a s poměrně volatilní cenou akcií. Tedy vysoce riziková investice. Pokud se jim podaří uspět a tržby se budou držet v trajektorii růstu okolo 20 % mezikvartálně (zdroj www.finviz.com), nevidím důvod, proč v rozumné míře nezkusit tuto sázku.  

Ukládání energie

Lidstvo již bez energií nedokáže fungovat a doba, kdy uhlí, ropa a plyn byl dostatkovým levným zbožím je už také pryč. Alespoň co se Evropy a většiny ostrovních států týče. Nejinak je tomu i na Havaji, kde Tesla plánuje postavit obří powerbanku. Nejsou to ale jen baterie, které pomohou v ukládání energie. V současné době je již možné investovat také do ukládání energie pomocí vodíku, který se právě z přebytečné energie (ideálně z obnovitelných zdrojů) vyrábí. V pilotní fázi jsou různé další projekty. Do nich však zatím drobný investor investovat nemůže.

Vraťme se k bateriím. U nich je taky možný pokrok ve výrobě. Klasické Li-on baterie mohou být vylepšeny, či je dokonce mohou nahradit například Lithium-titanátové baterie. Výhodné budou i vysloužilé baterie z elektromobilů. Opotřebované baterie mohou sloužit jako stacionární powerbanka ještě klidně několik let. 

Jedno je zcela jisté, potřeba ukládání energie bude růst. Není tedy žádný důvod, proč stát v tomto trendu stranou. Naopak se jedná o zajímavou příležitost, kterou lze pojmout z více stran. 

Tesla (ticker: TSLA) – Jedná se sice o konglomerát, který nevyrábí pouze baterie, ale nevidím důvod, proč tuto firmu nemít v portfoliu. Více jí asi není třeba představovat a je na každém, zda chce do této kontroverzní firmy investovat nebo ne. 

Samsung Electronics (ticker: 005930) – Opět zde máme konglomerát, který se bohužel obchoduje primárně v Asii a je složitější jej zařadit do portfolia. A i když baterie nejsou jeho hlavní cestou, v budoucnu mohou tvořit zajímavou část portfolia této firmy. 

Air Products and Chemicals (ticker: APD) – Tato firma je takovou zvláštní sázkou na vodík. Opět se jedná o konglomerát, který je zainteresován na více místech. Ostatně jejich webové stránky jsou toho příkladem. Plusem určitě je, že nezačínají od nuly a mohou využít svá skladovací zařízení a zařízení pro převoz plynů. 

Obnovitelné zdroje energie

Od energií utíkat nebudeme a rovnou se zaměříme na další megatrend. Ať se nám to líbí nebo ne, pravdou je, že fosilní paliva nám jednou dojdou. Není reálné čekat až ten den přijde a pak začít jednat. Je naopak vhodné přejít na obnovitelné zdroje co nejdříve a fosilní omezené zdroje využívat mnohem uvážlivěji, než pálením v kotlích. 

V současnosti jsou dva směry, kterými je možné se vydat. Jedním je slunce a druhým vítr. Účinnost solárních panelů má sice svá omezení, ale ještě zdaleka na této hranici nejsme. Pokroku lze tedy stále dosáhnout a nejinak je tomu i u větrných turbín. I když zde se hraje pouze na velikost a ta maximální již nyní dosahuje obřích rozměrů. Názor je momentálně ten, že spíše než bojovat o ještě větší a výkonnější, je vhodné zahájit sériovou výrobu těch, co firmy zvládnou postavit levně při poměru k výkonu. 

I přes aktuální komplikace je z mého pohledu vítr mnohem zajímavější investicí. Respektive investice do firem, které vyrábějí větrné turbíny. Tato technologie není snadno kopírovatelná a zpravidla ten, kdo postaví větrnou farmu, ji pak za poplatky servisuje. Nepřekvapí tedy následující firmy.

Vestas Wind Systems (ticker: VWS) – Sázka na jednoho z největších výrobců větrných turbín na světě. 

Meyer Burger Technology (ticker: MBTN) – Tento švýcarsko-německý výrobce solárních panelů se snaží prorazit v Evropě a je jedním z mála “lokálních” výrobců. Pokud investor věří ve vzkříšení solárního průmyslu v Evropě, může být tato v současné době malá firma zajímavým doplňkem do portfolia. 

Zemědělství

Posledním trendem, který v tomto článku zmíním, je zemědělství. Samozřejmě lze namítnout, že zemědělství není žádný trend budoucnosti. Já bych si dovolil oponovat s tím, že tento trend je s lidstvem prakticky od začátku a i když má dlouhou historii, má před sebou také dlouhou budoucnost. Ostatně už dnes se řeší, jak budeme pěstovat potraviny na Marsu. Určitě nejsme na konci vývojové cesty. 

Zemědělství budoucnosti je spojené s technologiemi, robotizací a automatizací. Zemědělci dnes používají špičkové technologie k predikcím počasí, ale také k setí, či sklizni. Nejmodernější stroje umí jezdit podle GPS a v podstatě již téměř nepotřebují obsluhu. Výhodou je, že automatické ovládání strojů je z pohledu legislativy mnohem jednodušší na polích než na silnicích. Ostatně na soukromém pozemku si zemědělec teoreticky může dělat, co chce, a riskuje pouze vlastní prostředky. Budoucnost zemědělství patří automatickým strojům

Deere & Company (ticker: DE) – Tento výrobce zemědělských strojů patří ke špičce ve svém oboru. Mimoto se také zajímá právě o autonomní fungování svých produktů. 

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC Services s.r.o.,. Firma MC Services vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MC Services však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MC Services použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MC Services. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".