Co čekat od nového složení ČNB?

ČNB ve středu 22.6. naposledy hlasovala o měnové politice v současném složení. Na příštím zasedání už budou noví členové bankovní rady a taktéž se nám představí nový guvernér. 

Při posledním zasedání bankovní rada zvedla sazby agresivně na 7 % o 125 bsp. Trh byl mírně překvapen, očekávání bylo nastaveno na 6,75 %. Koruna vůči euru mírně posílila, ale následující den všechny zisky zase odevzdala. V současné době platí zmíněné sazby a zároveň i závazek na udržení kurzu koruny. V praxi to funguje tak, že v momentě kdy koruna dostane nad 25 CZK/EUR, naše centrální banka intervenuje a uměle sráží kurz zpět pod 25 CZK/EUR. Bude však i nové vedení dále držet kurz koruny v podobných mantinelech? Můžeme očekávat další růst úrokových sazeb, jejich stagnaci, či dokonce snad jejich pokles?

Novým guvernérem byl jmenován Aleš Michl, který nahradí současného guvernéra Jiřího Rusnoka. Trh na jmenování reagoval vystavením žluté karty budoucímu guvernérovi – koruna totiž prudce oslabila. Realita nemusí být až tolik holubičí, jak trh předpokládal v první moment jmenování. Nový guvernér podle všeho nebude tak agresivní při dalším zvedání sazeb. Můžeme od něj očekávat spíše jejich stabilizaci, případně tlak na omezení tendence dalšího prudkého zvyšování. To nemusí být hned špatná zpráva, protože při pohledu na aktuální výši sazeb při 7 %, může být už nebezpečné zvedat sazby výrazně výše. Lze tedy předpokládat, že nový guvernér bude spíše nakloněn směrem k cílování kurzu koruny – tedy nedovolit výrazné ztráty koruny. 

Pro Michla se zásadní cíl ČNB nemění a stejně jako jeho kolega Rusnok bude cílit na pokles inflace směrem ke 2 %. Očekává se, že daného cíle by mohlo být dosaženo v horizontu dvou let. Zjednodušeně je možné říct, že pokles sazeb lze momentálně spíše vyloučit, jelikož by znamenal opuštění inflačního cíle.

Dále se mění tři bankéři a nově zasednou Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait. Na jmenování těchto členů naopak koruna reagovala posílením. Podle nálady trhu lze tedy očekávat spíše stabilitu ČNB a cílování inflace. Ostatně paní Zamrazilová se vyslovila v tomto duchu pro navázání na politiku současné bankovní rady. Jednou již také byla členkou bankovní rady a stejně tak byl členem i pan Frait. Novou osobou je pouze paní Kubelková.

Momentální situace tedy může vyústit i v další zvyšování sazeb, protože pro zachování sazeb zpravidla hlasoval pouze Oldřich Dědek a právě Aleš Michl (ještě coby bankéř). Ze 7 hlasů jsou to tedy stále pouze dva pro případné zachování sazeb. Pokud budeme předpokládat, že paní Zamrazilová bude spíše jestřábem a bude chtít zachovat cílení kurzu koruny a případně bude pro zvyšování sazeb, nejasnosti zůstávají pouze u dvou nových členů. I pokud se jeden z nich přikloní na stranu holubic a bude proti zvyšování sazeb, je stále možné jejich přehlasování a sazby mohou dále růst.

Kosmetický prostor pro růst sazeb tedy určitě existuje a teoreticky mohou úrokové sazby růst o procento na celkových 8 %. Jaká bude realita, zůstává otázkou, na kterou brzy dostaneme odpověď. Reakce trhů však dává tušit, že by se nemělo jednat o dramatické změny a vše ve finále poběží po vydlážděné cestě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".