Kolik budou stát hypotéky?

Budou sazby u hypoték nad 6 %?

Závěrem roku České národní banka (ČNB) opět zvedla překvapivě sazby o 1 % na 3,75 %. Podle představitelů ČNB se znovu jednalo o reakci na vysokou inflaci, která však bude přetrvávat i minimálně na začátku roku 2022 a zvedání sazeb tedy podle všeho stále není u konce. V příštím roce se základní sazba může posunout výrazně nad 4 %. Momentálně trh očekává posun na 4,5 % v první polovině roku 2022. Spolu s tím porostou logicky i sazby hypoték a nás nyní zajímá, jaký scénář máme očekávat.

Od konce letošního léta úrokové sazby u hypoték soustavně rostou a podle hypoindexu činila průměrná úroková sazba u hypoték za listopad 2,7 %. Již nyní se ale sazby pohybují znatelně výše – až při hranici 4 %. Jisté je, že růst sazeb bude dále pokračovat a v prvním kvartálu příštího roku se mohou pohybovat kolem 5 %. Náš scénář z října byl optimističtější, byť s 5 % v příštím roce počítal (celý článek zde). Otázkou zůstává, kam až sazby u hypoték mohou vyrůst. Záležet bude především na tom, zda koruna bude dále posilovat pod 25 korun za euro a zda bude inflace výhledově brzděna.

Sazby u hypoték, zdroj: www.hypoindex.cz

Na trhu se nyní vytvořila zvláštní situace. Rostou sazby hypoték a zároveň rostou ceny nemovitostí. Důvodem je totiž, že lidé se svou hypotékou chvátají a chtějí využít ještě relativně rozumných sazeb k pořízení nemovitosti. Z pohledu teorie by však mělo dojít k poklesu zájmu, a tedy minimálně k stagnaci cen nemovitostí. Tento scénář se pravděpodobně naplní v příštím roce. Od dubna 2022 budou platit přísnější podmínky pro získání hypotečního úvěru a podle ČNB by přibližně 10 % žadatelů na hypotéku nemělo dosáhnout (při srovnání s rokem 2021). Zároveň u mnoha hypotečních úvěrů z levných let 2016/2017 bude končit fixační doba a refinancování může vést ve výjimečných případech až k neschopnosti splácení. Nemovitostní trh by se tedy v příštím roce mohl začít normalizovat (klesat, či růst pomaleji než inflace) a působit protiinflačně. Zároveň s nižším počtem žadatelů o hypotéky a konkurenční přetahovanou bank o klienty by sazby u hypoték nemusely růst extrémně vysoko. 

Za předpokladu, že sazby ČNB dosáhnou v první polovině roku 2022 maximálně úrovně 4,5 – 5 % a ČNB uvidí na trajektorii inflace, že ta se bude na přelomu let 2022/2023 normalizovat a výhledově mířit zpět k inflačnímu cíli při 2% inflaci, může ČNB stabilizovat či zmírnit monetární politiku. To by znamenalo, že sazby ČNB mohou začít postupně klesat a s tím by mohlo přijít opět zlevňování hypoték. Momentálně je potřeba připravit se na to, že sazby hypoték v roce 2022 budou nejspíše v pásmu 5-6 %. Růst nad 6 % však momentálně nepředpokládáme. Zároveň ale pokles sazeb u hypoték pravděpodobně nečekejme dříve, než na začátku příští zimy. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".