Bitcoin

Co jsou to kryptoměny?

Pojem kryptoměny dnes již dávno nejsou cizím slovem, či termínem, před nímž by se měla strkat hlavu do písku. Ať chceme nebo ne, kryptoměny mezi námi jsou a pravděpodobně i zůstanou. Jejich základní charakteristiku a princip fungování trhu s kryptoměnami připravil Nikolas Buksa, investor do kryptoměn.

Jak je možné charakterizovat kryptoměny?

Kryptoměny si můžeme představit jako virtuální neboli digitální měny. Jedná se o nejvyspělejší možnost převodu peněz. Za pár sekund můžete své prostředky převést kamkoliv po celém světě. Pokud zaplatíte kryptoměnou, převod se uskuteční na přímo, bez další instituce, která by platbu převáděla. Zároveň nepodléhají žádným bankám nebo statním autoritám, takže nelze jednoduše ovlivnit jejich kurz nebo množství. Každá transakce se zapisuje do tzv. „blockchainu“.

Co je to blockchain?

Blockchain si lze představit jako velikou databázi, ve které se navždy ukládají všechny transakce s kryptoměnami. Tuto databázi může číst každý uživatel PC. Jednotlivé transakce, které se do této databáze ukládají, nám ověřují těžaři. Jakmile těžaři zaplní celý blok, zapečetí se unikátním klíčem. Takto se zajistí, že do budoucna nikdo nebude moci zasahovat do bloku a každý další blok bude obsahovat otisk klíče předchozího bloku. Jakmile se takto vytvoří celá řada bloků, bude nemožné zfalšovat jakoukoliv transakci, protože by klíče na sebe nenavazovaly.

Kdo to jsou těžaři?

Těžař je zjednodušeně řečeno osoba, která si nainstalovala do svého počítače speciální program napojený na kryptoměnovou síť. Prostřednictvím tohoto programu počítač těžaře zpracovává příchozí informace a řeší nelehké matematické úlohy. Těžař, jehož počítač vyřeší úlohu jako první, získá odměnu (např. malou část Bitcoinu). Ostatní těžaři mají smůlu a musí začít řešit novou úlohu. Jakmile těžař uzamkne blok, začíná těžba znovu.

Pro koho je investování do kryptoměn vhodné?

Do kryptoměn může investovat úplně každý.  Díky kryptoměnám se nám rozšiřují možnosti a investování již není jen o akciích, dluhopisech a dalších běžných finančních instrumentech. Kryptoměny jsou momentálně na svém začátku a z dlouhodobého hlediska se podle mého názoru může jednat o o určitou alternativu investování do akcii.

Kolik mít % portfolia v kryptoměnách?

Myslím si, že podíl kryptoměn v portfoliu investora, který s tímto instrumentem začíná, by měl být 2-10 %. Samozřejmě každý sám se musí rozhodnout, kdy, kolik a do čeho chce investovat. U kryptoměn je potřeba počítat s vysokou volatilitou a investor musí být smířen s tím, že na kryptoměnovém portfoliu mohou nastat výrazné propady.  Je potřeba se hned nezaleknout, pokud půjde Bitcoin o 20% dolů. S tímto rizikem je třeba počítat. Je proto vhodné si před začátkem investování tuto problematiku řádně nastudovat. Jakmile víte, do čeho investujete, hned se vám bude lépe spát.

Proč do nich investovat?

Investice do kryptoměn je zajímavá nejen z pohledu toho, že se jedná o něco nového, ale může také zajímavě zhodnotit vaše portfolio. U kryptoměn totiž můžete zažít i 100% zhodnocení za 1 rok!

Jakou využít strategii nakupování?

U kryptoměn doporučuji nakupovat způsobem DCA (Dollar Cost Averaging). Cílem této strategie je, že za stejnou částku (například 1000 Kč) koupíte každý měsíc rozdílný počet kusů dané kryptoměny v závislosti na její aktuální ceně. Tím dojde k průměrování vaší nákupní ceny.

Jaké kryptoměny nakoupit a kde?

Dá se říct, že Bitcoin je takový klíč ke dveřím do kryptoměnového světa. Každý, kdo chce do tohoto světa vstoupit, by měl začít právě s nákupem Bitcoinu. Investují do něj jednotlivci, velké společnosti, ale dokonce i samotné státy. Kryptoměn je dnes už přes 17 000 a mezi nejpopulárnější patří Bitcoin a Ethereum

Kryptoměny je možné nakoupit na burze. Při registraci zpravidla musíte poskytnout kopii jednoho osobního dokladu (cestovní pas, občanský průkaz). Někdy po vás mohou požadovat fakturu o zaplacení elektřiny, plynu nebo vody, aby měli jistotu, že si na vás nezakládá účet nikdo třetí. Mezi nejznámější a největší burzy na světě patří Coinbase a Binance.

Závěrem

Kryptoměny tady jsou a budou. Před 15 lety jsme si všichni mysleli, že telefony jsou jenom k volání a dnes je používáme každý den a prakticky ke všemu.

Pakliže by Vás lákalo mít ve svém portfoliu aspoň procento kryptoměn nebo byste si chtěli třeba jen domluvit nezávaznou konzultaci týkající se tohoto nového fenoménu, neváhejte se nám ozvat. Rádi Vám v této oblasti poradíme, vše vysvětlíme a zodpovíme všechny Vaše dotazy. Vždy je lepší se 10x zeptat, než zbytečně přijít o peníze.

Článek připravil Nikolas Buksa

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".