Může být rok 2021 lepší, než byl 2020?

Co vše nás čeká v letošním roce? Máme již to nejhorší za sebou? Čekají nás už jen pozitivní zprávy? Pojďme se společně podívat na to, co přinesl rok 2020 a co lze očekávat v roce 2021. 

V lednu loňského roku se zdálo, že rok 2020 bude hlavně o amerických prezidentských volbách a dokončení Brexitu. Události v průběhu roku však způsobily změnu nálady ve společnosti a favorizovaný Donald Trump své křeslo nakonec ztratil (náš článek z blogu z 22. 5. 2020). Stejně tak Brexit, který se sice stihl „v termínu“, nicméně bez očekávaného zájmu široké veřejnosti. Snad jen londýnským bookmakerům přibylo pár vrásek a malý šrám utrpěla také britská libra. Největší pozornost v minulém roce získal nepřekvapivě nový typ koronaviru. Avšak ani ten pro trhy ve finále nebyl takovou komplikací, jak se zprvu zdálo, a přes úvodní silné oslabení se trh dokázal v průběhu roku vzpamatovat a začal s nadějí vyhlížet rok 2021. 

Ani na začátku roku 2021 nemají světové ekonomiky na růžích ustláno a ve většině vyspělých států platí přísná protiepidemiologická opatření. Ačkoli by se zdálo, že tato situace by měla na obchodování působit negativně, trh už nyní začíná hledět na přelom roku 2021 a 2022. V té době se očekává, že se vše vrátí do „nového normálu“ a velká většina omezení už nebude potřeba. Domníváme se, že některé sektory (např. pohostinství, hotelnictví a turismus obecně) se budou z této krize vzpamatovávat déle a pravděpodobně ani rok 2022 ještě nezaznamenají oživení. Jiné sektory však mohou pokračovat ve spanilé jízdě (např. technologický sektor), protože lidské chování už zůstane poznamenáno touto silnou událostí. Vítězem bude pravděpodobně technologický sektor, u kterého lze očekávat dynamický růst i v roce letošním. 

Ne vše ovšem může být tak růžové, jak se zdá. Máme totiž za sebou velmi důležitou událost roku 2021 –  dalo by se říct jedinou důležitou, která byla tento rok plánována a mohla zahýbat trhy – a tou bylo  druhé kolo senátních voleb v americkém státě Georgia. Technologický sektor čekal na výsledek hlasování s obavami, že senát ovládnou demokraté, kteří budou chtít zavádět nové regulace. Tyto obavy se také nakonec naplnily. Demokraté mají nyní v kongresu většinu a díky nerozhodnému stavu v senátu 50:50 získává poslední hlas viceprezident, resp. viceprezidentka – také demokratka. Nový demokratický prezident Joe Biden spolu s demokratický kongresem a teď i demokratickým senátem bude velmi snadno prosazovat své záměry. Nově lze tedy v USA očekávat zvyšování daní, zavádění přísných regulací a omezování ziskovosti firem. Dění v USA budeme podrobně sledovat. Velká část investic totiž proudí právě do tohoto státu.

Na druhou stranu ovšem demokraté plánují podpořit růst americké ekonomiky přibližně 2 biliony dolarů, což je opravdu velká částka – tvoří až 10% amerického HDP. Takový balík samozřejmě zamíchá kartami. Daná suma pomůže sice všem, méně technologiím, více pak těm sektorům, které nyní nejvíce trpí. Sázka na index S&P 500 jako celek může být ideální volba. 

Dostáváme se k tomu, co bude trhy v tomto roce zajímat nejvíce. Je to ono kouzelné slovo “vakcína”, ke které momentálně vzhlíží celý finanční svět. Respektive spíše hledí za horizont, kdy velká část světa bude naočkovaná a, jak již bylo zmíněno, celý svět se vrátí do tzv. „nového normálu“. Do normálu, kde nás čekají dlouhou dobu nízké úrokové sazby centrálních bank, kde vlády a centrální banky budou pumpovat velké množství peněz do ekonomik a peníze budou stále levné (nízké úroky u půjček). 

Očekává se rostoucí inflace, která ve finále pomůže odmazat část „korona dluhů“. V současné době však centrální banky USA a EU bojují spíše s nízkou inflací. Peníze tedy budou levné pravděpodobně po celý rok 2021 (především pro velké korporace). To znamená, že jich v oběhu bude více a výnosy na spořících účtech budou nízké. Tento stimul pomáhá také akciovým trhům. Ostatně koupě akcií je jistou obranou proti inflaci. 

Dalo by se říct, že sázka na akcie v roce 2021 je jistou hrou s žádnou neznámou. Jenže každá doba jednou končí a v druhé polovině roku můžeme očekávat volání po utahování měnových politik, což by znamenalo růst úrokových sazeb v roce 2022 a stahování peněz z oběhu. Pro v současnosti přespříliš „nadopovaný“ trh by tato informace nebyla špatná a zchladila by neřízený optimismus, nicméně centrální banky nyní zpívají holubičí notu (podpora ekonomiky pomocí nízkých sazeb a pumpování peněz do ekonomiky). 

My v MC Services se domníváme, že nás čeká s velkou pravděpodobností růstový rok, kde každá korekce bude brána jako příležitost. Věříme, že promořeností populace a hromadnou vakcinací proti novému typu koronaviru ztratí toto téma velkou část své mediální pozornosti a svět se začne opět zajímat o jiné záležitosti.

Jeden z námětů již nastínil nově zvolený americký prezident. J. Biden se totiž chce zpět připojit k Pařížské klimatické dohodě. S demokratickým kongresem a senátem mu nebude nic bránit ani v podpoře bezemisních zdrojů. Obnovitelné zdroje energie, které mohou mít před sebou silných 5 let, a investice tímto směrem proto mohou přinést zajímavé zisky. V tomto směru však není Amerika sama, Evropa se na „zelených dluhopisech“ shodla již před několika měsíci. 

Věřme proto společně, že rok 2021 bude z ekonomického pohledu rokem pozitivním, který nás ve výsledku může ovlivnit a posunout ještě více než rok 2020. Doufejme, že nás čeká “nový svět”, který by již neměl omezovat, ale mohl by z velké části pouze doporučovat. A s jedním doporučením se v tomto článku i rozloučíme: Určitě se na nás neváhejte obrátit s dotazy ohledně správy Vašich financí. 

16.1.2021

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".