Jak moc důležitá je diverzifikace investic

Dne 15. 3. 2020 vyšel na našem blogu článek komentující firmy, které jsme hodnotili jako zajímavé pro nákup v době „koronakrize“. V tabulce můžete vidět výsledky námi hodnocených akcií od následujícího obchodního dne po zveřejnění článku, tedy 16. 3., do minulého pátku 22. 5. Z výsledků, resp. z porovnání s akciovým indexem S&P 500 (500 nejobchodovanějších akciových společností Severní Ameriky) vyvodíme důležitost správně diverzifikovaného portfolia.

Vybrané a komentované akcie v našem článku na blogu viz

Tabulka: Výsledky hodnocených akcií

  16. 3. 22. 5. Výsledek
Walt Disney 95,01 118,02 24,22 %
Electronic Arts 88,67 119,82 35,13 %
Waste Management 99,89 98,92 -0,97 %
American Water Works 118,81 120,71 1,60 %
Orsted 579,6 741,6 27,95 %
McDonald’s 149,01 184,41 23,76 %
Heineken 75,02 76,34 1,76 %
Průměr portfolia     16,21 %
Index S&P 500 2386,13 2955,45 23,86 %

Zdroj: Investing.com, vlastní výpočty

Z tabulky je patrné, že většině námi vybraných titulů se dařilo. Výjimku představuje firma Waste Management, zabývající se odpadovým hospodářstvím, která z našeho výběru dopadla nejhůř. Nejlépe se dařilo firmě Electronic Arts, která vyvíjí počítačové hry.

Důležitý je však výsledek. Ačkoli všem těmto firmám věříme i nadále, z našeho portfolia plyne jedno velké ponaučení. Průměrný zisk portfolia dosáhl krásných 16,21 %, ale ve finále se mu dařilo hůře než širšímu americkému indexu S&P 500, který použijeme jako srovnávací základnu. Tento index totiž za stejnou dobu vzrostl o 23,86 %, a ve finále tedy překonal naše akciové portfolio o 7,65 %.

Na tomto příkladu rádi ukážeme, proč může být pro někoho vhodné řídit si portfolio sám a pro jiného naopak přenechat jej odborníkům. V MCS do klientských portfolií zpravidla volíme právě indexové investice, které zajišťují širokou diverzifikaci. Investor má tedy následně ideální předpoklady pro možný zisk. Záměrně nehovoříme o maximálním zisku, protože pokud si někdo z našeho akciového portfolia vybral pouze společnost Electronic Arts, jeho zisk je výrazně vyšší než ten, který by získal v případě volby zmíněného indexu. Naopak špatným výběrem, tedy například firmou Waste Management, by jeho celková investice dosahovala záporných hodnot.

Ve výsledku tedy není nejdůležitější, zda investor správně určí investiční tip, ale skutečnost, aby dodržoval základy diverzifikace, protože i když jednou můžeme sklidit výrazný úspěch, příště to může být zcela naopak. Negativních scénářů, kdy se investor nechce zbavit jedné špatné investice, vídáme kolem sebe mnoho. Krásným příkladem z minulosti je společnost NWR, která vlastnila Ostravsko-karvinské doly OKD. Tyto akcie dnes dosahují pomyslné hodnoty 0 Kč.

Pro ochranu kapitálu je tedy třeba spokojit se s přiměřeným ziskem za přiměřeného rizika, než se snažit dosáhnout maximálního možného profitu, protože vybrat si jednu konkrétní akcii k investici může ve finále skončit smutnou zkušeností, nebo ještě hůř… Ztrátou celé investice. Stejně tak je dobré umět si přiznat ztrátu, takovou investici co nejrychleji opustit, není-li v dohlednu nějaký opodstatněný pozitivní scénář, a nahradit tuto pozici jinou.

Jsme si vědomi, že uvedený příklad je zachycen ve velmi krátkém časovém úseku, ovšem hlavním cílem tohoto článku je fakt, že sázka na jeden titul či soubor několika titulů a honba za maximálním výnosem nemusí být tou nejlepší volbou v porovnání s dobře a široce diverzifikovaným portfoliem.

Pokud nepatříte k těm, kteří by chtěli spravovat své majetkové a investiční portfolio sami, pak jsme zde pro vás my v MCS. Našim klientům nabízíme maximálně transparentní a objektivní poradenství, bez motivace provizí, a to z toho důvodu, že naši práci hradí přímo klient.

No, a pokud přeci jen patříte k těm, kteří se o své investice chtějí starat sami, ale líbí se vám naše názory a postoje k investování, pak i pro vás máme možnost spolupráce v podobě nezávislých konzultací a zpětné vazby k vašemu portfoliu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".