entrepreneur, idea, competence

Jak bojovat na akciovém trhu v koronavirové době

Současná doba je velmi nepříjemná, pokud odhlédneme od nemoci, tak akciový trh se propadá a dno je zatím v nedohlednu. Zatím se to tedy takto zdá, ale současné karantény a omezení jednou budou muset být ukončeny. Náznaky optimismu na sebe nenechají dlouho čekat a v ten moment už ceny akcií mohou být výše mnohem výše. Proč se tedy nezaměřit na firmy, které mohou uspět a výrazně vydělávat v této “temné” době.

Zábavní průmysl

může těžit z přechodu do online světa. Lidé v izolacích, tlačeni do toho ať nehchodí ven, budou hledat jak “zabít” čas. V tomto jim mohou pomoci streamovací platformy.

Walt Disney

V televizní branži streamingu vládne Netflix. Na záda mu však již nyní dýchá služba Disney+. Poslední čísla hovoří, že se jim podařilo překonat 28 milionů předplatitelů. Toto číslo aktuálně může výrazně narůstat i z důvodu, že Disney má velkou paletu seriálů a filmů (podobně jako má Netflix). Disney+ však konkuruje cenou, kterou nižší o 2 USD (6,99 vs 8,99 za basic účet). Zároveň je však potřeba počítat s tím, že klesnou příjmy z Disneylandů a může dojít ke korekci příjmů z reklamy z klasické TV branže. Tento efekt by všam měl být pouze dočasný. 

Apple se svou streamingovou službou momentálně silně zaostává, především v rámci obsahu a čísla předplatitelů na posledních kvartálních číslech ani nezmiňoval.

https://www.investing.com/equities/disney

Electronic Arts

Herní průmysl se pomalu, ale jistě již delší dobu přesouvá do online světa. Už dnes není mnoho lidí, kteří si kupují hry ve fyzické podobě, ostatně ani výpočetní zařízení již často nemají možnost vložení disků. EA již úspěšně demonstrovala test streamingu her. Údajně nás měla čekat poslední generace konzolí a v aktuálním případě se tomu dá věřit. V budoucnu lidem bude stačit jen televize s připojením k internetu a ovladač. U počítačů pak bude hrát pouze roli připojení k internetu. Tyto služby mají být postavené, tak jak je tomu u Netflixu, kdy si za měsíční poplatek, můžete zahrát jakoukoli hru dané firmy.

Momentálně je stále potřeba mít kvalitní počítač, ale i přesto již můžete veškeré hry nakoupit online a následně si je stáhnout pomocí digitálního kódu. No a stejně jako u televize, lidé budou hledat zábavu u svých počítačů/konzolí.

https://www.investing.com/equities/electronic-arts-inc

Zpracování odpadu

Svět chtě nechtě bude muset řešit co s odpadem. Případné zrušení svozu odpadu by pro lidstvo mělo fatální důsledky. Šíření různých nemocí, neobyvatelnost některých míst, přeplněné ulice. Jedná se o službu, která bude až jako jedna z posledních ukončena v apokaliptistických scénářích. V současné době se však v tomto oboru nic zásadního nemění a vše zůstane ve starých kolejích. 

Waste Management

Jedná se o americkou firmu, která poskytuje služby více jak 21 milionům obyvatel USA a Kanady. Kromě skládek, které pokrývá solárními elektrárnami, mají také závody na recyklování odpadu a elektrárny ve kterých zplyňují odpad.

https://www.investing.com/equities/waste-managemnt

Základní služby

Další nezbytnou součástí pro život je elektřina a voda. Tyto základní služby budou tím co vlády nemohou omezovat a naopak budou podporovat za každou cenu.

American Water Works

Historie této firmy sahají až do roku 1886. V současné době poskytuje pitné a odpadní vody více než 14 milionům američanů ve 46 státech USA. Mimo jiné poskytuje vodárenské služby jedenácti americkým vojenským základnám.

https://www.investing.com/equities/american-water-works-inc

Ørsted

Tato by firma by se dala pojmenovat jako dánský čez. Jedná se o největší energetickou společnost v Dánsku. Jedná se o energetickou firmu, která se zavázala v následujících letech přejít kompletně na zelenou elektřinu. Což pro státem vlastněnou firmu v Dánsku není až tak komplikované. Tato firma do roku 2023 plánuje ukončit veškeré své uhelné aktivity a převážně přejít na elektřinu vyráběnou z větrných elektráren. Podílí se také dodávkách elektřiny z větrných elektráren v USA.

https://www.investing.com/equities/dong-energy-as

Spotřeba

Další potřebou lidí, kterou státy budou chtít za každou cenu udržet je jídlo a pití. Zde však mohou nastat různé extrémy. Pojďme se podívat na firmy, které sice mohou zažít těžkosti, ale ve výsledku to můžou být vítězové. Už jen pro jejich názvy.

McDonald’s

Asi jen málo lidí neslyšelo o této firmě. Mnoho z nás, ač to občas nechtějí přiznat, jejich restaurace navštěvuje. V současné době však dochází k omezení restaurací na různých místech, ale to McDonalds nemusí až tolik tížit. I když se tato firma na aktuální scénář pravděpodobně nepřipravovala, dokonale vychytala moment načasování, kdy začít rozvážet své jídlo až ke dveřím libovolného zákazníka. Nejen v tomto jim pomohla akvizice malé firmy, zabývající se strojovým učením. Díky ní mimo jiné McDonald například pozná, že jste u jeho obchodu a může vás nalákat dovnitř a nebo ví, za jak dlouho se dostanete do resaturace, díky čemuž můžete jídlo objednávat ještě dříve než dojdete ke vchodovým dveřím a jídlo bude vždy čerstvě udělané. Těchto dvou vychytávek se mohou aktuálně lidé velmi chytnout a než čekat ve frontě na pizzu, radši zamíří na burger, případně si jej nechají dovézt domu.

https://www.investing.com/equities/mcdonalds

Heineken

Další velmi známou firmou je Heineken. Čecha může zarazit, že ačkoli toto konkrétní pivo nepije, tak stejně může danou značku podporovat. Do jejich portfolia patří české značky piv, kterými jsou Krušovice, Starobrno, Zlatopramen a Březňák. Podobně rozmanité portfolia značek můžeme najít nejen v různých státech Evropy, ale i Asie a Ameriky. Z pohledu objemu spotřeby piva u této značky Evropa o 1 % zaostává za Amerikou, která je s 35% podílem největším trhem této firmy. A i když se nejen v česku do popředí dostávají minipivovary, tak věřte, že i takové velké nadnárodní firmy jich již také několik vlastní. Posledním důvodem je prostý fakt, že výroba piva patří mezi nejstarší řemesla světa a určitě nás toto řemeslo přežije.

https://www.investing.com/equities/heineken

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".