V dnešním článku se zaměříme na to, jak finanční trhy reagují na strach a přehnaný optimismus. A jak se toho dá využít ve svůj prospěch. Avšak je potřeba upozornit na to, že trhy ani na základě této analýzy nelze předvídat. Lze však s těmito emocemi pracovat a reagovat na ně. Často nám totiž pomáhají indikovat, kdy dojde k otočení trendu.
Od března na nás média neustále útočí s tématem koronaviru. Od poloviny minulého měsíce došlo ještě k zavádění různých opatření a život nás všech se razantně změnil. Pojďme se však podívat, jak se do té doby dařilo akciovému trhu. Konkrétně si to můžeme ukázat na širším indexu S&P 500, ve kterém se nachází 500 největších burzovně obchodovaných firem v USA.
Zdroj: Investing.com
Zajímavé je pozorování událostí do 12. 3. 2020, kdy došlo k největšímu jednodennímu poklesu akciového indexu v tomto století. V tento den se zdálo, že nastává konec světa a svět zachvátila panika. Respektive média nám servírovala jen ty nejčernější scénáře.
Avšak ve stejný den se také objevilo i několik důležitých zpráv o záchranných balíčcích pro ekonomiku. Následující den přinesl nové nadechnutí. Nicméně to však nestačilo a trh začal opět panikařit. Nemoc se definitivně rozšířila do USA a akciový trh před sebou měl pouze černé scénáře. Následoval tedy další pokles. Na trh však došlo něco, co lze popsat jako přehnaný pesimismus.
Onen strach, který děsil tolik, že následně stačilo na trh dodat několik faktů. Nedá se mluvit ani o pozitivních zprávách, protože žádosti o podporu v nezaměstnanosti se v USA dostaly zcela mimo odhady a další data o ekonomické aktivitě následně končila na číslech, která by v roce 2019 jistě způsobila naprostý chaos. Nyní je tomu zcela opačně. Trh i přes negativní čísla začíná posilovat. Občas se v médiích objevují i pozitivní zprávy, které růst dokáží akcelerovat.
O necelý měsíc později již dokonce pozorujeme vyšší hodnoty, než tomu bylo v době největší skepse.
Tento efekt je na trhu již znám. V době největšího strachu postačí několik neutrálních či ještě lépe pozitivních zpráv, aby se akciový trh vydal výše.
Stejně to platí i naopak. Tedy v době, kdy se vše zdá růžové, ze všech stran slyšíme jen samé skvělé zprávy a akciové trhy společně s ekonomikou vytváří nové pozitivní extrémy. V ten moment stačí jen trochu nepříznivější zprávy nebo v horším případě série negativních zpráv, aby se celý trh zřítil do propasti. Na uvedeném grafu je patrné, jak několik negativních zpráv okamžitě odstartovalo výraznější propad na trzích. I v minulosti lze nalézt mnoho podobných příkladů demonstrujících popsaný jev. Mnohem důležitější než upozorňovat na tyto příklady, je odnést si poznatek, že trhy se nechovají racionálně. Nevýznamný řetězec událostí může zcela otočit směr hry. Vrchol a dno trhu je velmi těžké odhadnout, však toto nemusí platit v případě, že se nebojíme investovat v době největší skepse. Případně naopak vybrat zisk i v době, kdy svět utíká dopředu v růžových brýlích a zdánlivě se zdá, že vše špatné již máme za sebou a nikdy nemůže být hůře.