Aktuální rizika investování a tři rady, jak jim čelit

Poslední dobou je finanční trh značně nervózní, což odráží tzv. tržní volatilita. Některé dny trh klesá v řádu několika procent, aby jiný den zase o několik procent rostl. Tyto pohyby dokazují, že investoři jsou momentálně velmi ovlivnitelný a nervózní. Rád bych se v dnešním článku zaměřil na to, jak přečkat tuto dobu a na co nezapomínat.

Zmíněnou tržní volatilitu bych rád demonstroval na indexu VIX, kterému se přezdívá index strachu. Čím jeho hodnota roste, tím větší pohyby trh vykazuje. Naopak čím je hodnota indexu nižší, tím menší denní pohyby trhu pozorujeme. Během posledních 10 let se index strachu nacházel zpravidla pod hodnotou 20. Občas dokonce klesl až k hodnotě 12. Velký pohyb na níže uvedeném grafu – až k hodnotě nad 80 – přišel s covidem. V poslední době index sice klesal, ale i tak se stěží podíval pod hodnoty 20, natož na předcovidové hodnoty 12. Momentálně je tedy trh mnohem “vystrašenější”, než tomu bylo v předchozích letech před dobou covidu.

Pro nás investory je důležité si uvědomit, že trh je nervózní. Proto by nás nemělo překvapit, když nám jeden den klesne portfolio třeba o 3 procenta. Nic to totiž nemusí znamenat, protože vzápětí trh snadno může zase 3 procenta přidat. Každý pohyb na burze, resp. na našem účtu by nás proto neměl znervozňovat, protože potom můžeme jednoduše udělat zbytečnou chybu. Osobně doporučuji spíše přestat momentálně trhy sledovat, a neřešit každodenní pohyb, ani to, proč nastal a co je jeho příčinou.

První moje rada tedy zní: Raději trh nesledovat a neřešit, než nad ním denně sedět a přemýšlet, co se kde aktuálně děje. Ostatně aktuální pohyby jsou komplexním problémem a nedá se často najít jednoduše viník. V podstatě lze říci, že trhy momentálně trápí nulová tolerance covidu v Číně, která je schopna vypnout ekonomiku prakticky celých měst. Následuje válka na Ukrajině, která prohlubuje (nejen) čínské problémy v dodavatelských řetězcích. Zmíněné se odráží ve vysoké inflaci, kterou chtějí zkrotit centrální banky utahováním měnové politiky, a to i za cenu snížení ekonomického růstu. Normální člověk nemá možnost nic z uvedeného ovlivnit, a proto je zpravidla lepší – a to nejen pro naši peněženku, ale i pro udržení duševního zdraví – věnovat se něčemu jinému, než řešení globálních ekonomických problémů. 

Druhá moje rada zní: Pravidelné investování se stále vyplatí, a to ještě mnohem více než v roce 2021. Pokud měl někdo obavy, že je v roce 2021 trh vysoko a měl by klesnout, dostal nyní úžasnou příležitost. Ten, kdo už pravidelně investoval, by měl rovněž využít dané příležitosti a v investování nepřestávat, případně ještě navýšit svou pravidelnou investici. Nižší ceny znamenají, že si za stejnou částku koupí investor více kusů daného instrumentu. Je to stejné jako v obchodě, kdy místo 1 kg klobás si mohu za stejnou částku koupit třeba 1,2 kg stejně kvalitních klobás. Nikdo sice neví, zda trhy dále neklesnou, ale pokud ano, o to více si mohu přeci nakoupit. A když finanční trhy porostou, může investor dosáhnout svého zisku rychleji.

Třetí moje rada zní: Buďme optimističtí a čekejme již brzy světlo na konci tunelu. V historii se několikrát potvrdila skutečnost, že v době, kdy se psalo o konci finančních trhů, byly již často poblíž svého dna a brzy poté začaly opět růst. V poslední době jsem zaznamenal několik článků o krvácejících trzích, šílených propadech na kryptoměnách, či o masakrech horších, než byla finanční krize. Čím více se objevují podobné články, tím spíše trh zažívá to nejhorší, a další cesta bývá znatelně optimističtější. Nepřekvapí sice ještě další pokles, jelikož i toho – jak bylo uvedeno výše – je možné využít k zainvestování části volné hotovosti. Ostatně já sám takto činím.

Pokud si budete přát osobní konzultaci na některé ze zmíněných (nebo jiné finanční či investiční) témat, stačí nám napsat či zavolat. Rádi s Vámi projdeme Vaše aktuální starosti, pobavíme se o tom, co dále očekávat od finančních trhů a personalizovaně projdeme Vaše investice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".