Trumpova (ne)strategie

Počínání Donalda Trumpa sleduje s údivem v poslední době asi každý z nás. Tuším však, že tato jeho reality show nám ještě nemálo zvratů přinese a její závěr je stále v nedohlednu. Ostatně cla jsou zatím jen pozastavená a skutečné řešení obchodní války je stále na míle vzdálené. Dá se ale na celé situaci najít také něco pozitivního? Odpověď najdete na konci článku. Teď se ale pojďme podívat na aktuální dění.

Prvních sto dní vlády prezidenta Donalda Trumpa v USA lze pro finanční trhy shrnout jedním slovem – chaos. Zdá se, že jedinou veličinou, která prezidenta Trumpa dokáže ovlivnit, je dluhopisový trh. Pokud jeho chování tento trh potrestá, dokáže ze svých požadavků ustoupit, změnit je, pozastavit nebo zcela zrušit. To nám odkrývá karty, s nimiž Trump hraje. V podstatě se dá říct, že žádnou skutečnou strategii Donald Trump nemá. A pokud ano, pak blafuje.

Toto je špatná zpráva pro všechna tři hlavní aktiva v USA, která se obvykle chovají protichůdně: dluhopisy, akcie a americký dolar. Standardně platí, že když klesají akcie, rostou dluhopisy a většinou posiluje dolar – nebo naopak. Teď ale klesá všechno najednou.

To nás vede k úvaze: pokud by finanční trh věřil, že současná rozhodnutí jsou krátkodobě bolestivá, ale dlouhodobě přinesou prosperitu, nebyly by propady tak výrazné nebo by možná nepřišly vůbec. Trh v minulosti mnohokrát ukázal, že umí krátkodobá negativa přehlédnout. Jenže nyní, zdá se, trh Donaldu Trumpovi nevěří, že škody budou jen dočasné.

Je tedy potřeba se připravit na dopady, které prezidentova politika přinese. Už teď je to patrné na vztazích mezi USA a Čínou. Obchod mezi těmito dvěma ekonomickými giganty prakticky ustal. V Číně se zastavují továrny, lodní doprava klesá, a v USA propouští logistické firmy. Například UPS plánuje letos, pokud se nic nezmění, propustit 20 000 lidí a zavřít přes 70 logistických center. A nebude jediná firma, které se cla negativně dotknou.

Recesi varovně předpovídají i analytici velkých bank, byť s dodatkem, že hodně záleží na tom, zda a jak budou cla skutečně uplatňována. Recesi se ještě možná lze vyhnout, ale bude záležet pouze na Donaldu Trumpovi. Pokud ustoupí, je zde šance. Jestliže naopak bude clo zavedeno v plné výši, recese přijde.

Blíží se tak první skutečný ekonomický šok. Může se stát, že v USA budou částečně prázdné regály, některé produkty výrazně zdraží a nespokojený spotřebitel se ozve. To by ale paradoxně mohlo být i pozitivní. Možná právě tlak veřejnosti přiměje prezidenta svůj postoj změnit.

Jak se říká – na všem špatném hledej něco dobrého. Turbulencím na trzích se zřejmě nevyhneme, trh už nyní promítá obchodní válku do cen. Prvním příznakem byl propad akcií. Ekonomické zprávy proto už nebudou mít tak silný dopad. Jednoduše proto, že akciový trh s tímto scénářem již částečně počítá. Stejně tak už ceny reflektují i možnou recesi, ačkoli jen s určitou pravděpodobností.

Co zatím nevíme, je, zda Donald Trump uplatní cla podle své „kouzelné tabulky“ v plné výši. Pokud ano, mohou trhy spadnout klidně o dalších 10 %. Pokud se ale začne připravovat dohoda a obchodní válka bude deeskalovat, trhy se mohou poměrně rychle vrátit na historická maxima.

Prezidentu Donaldu Trumpovi do hlavy nevidíme. Ale pokud mu začne vadit, že americký dluh je čím dál dražší, může také dojít k deeskalaci. Trh by se pak mohl zklidnit a vrátit k běžným denním pohybům do 2 %.

Závěrem si dovolím jedno malé doporučení. Jak už bylo řečeno, trh už část negativ do cen započítal. Další poklesy proto nemusí přijít ani v případě horších ekonomických zpráv. Naopak aktuální situace může být i příležitostí k levnějším nákupům, a to nejen akcií. Pokud budou američtí voliči s prezidentovou politikou nespokojení, mohou mu za necelé dva roky zásadně zkomplikovat rozhodování a za čtyři roky, pokud Donald Trump do té doby nezmění ústavu, již nebude moci znovu kandidovat. A nový prezident může cla zase rychle zrušit. Pokud tedy neplánujete výběry v nejbližších letech, může vás současná situace nechat naprosto klidnými.

Disclaimer:

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti MC FINANCIAL SERVICES, spol. s r.o. (dále jen MCS). Firma MCS vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Investing. MCS však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá. Při přípravě dokumentu MCS použila kombinaci všeobecně uznávané metody oceňování jako je diskontování budoucího volného cash-flow, diskontování budoucích dividend porovnání ve skupině srovnatelných společností a screeningový systém. Tituly uvedené v tomto dokumentu představují názory analytiků MCS. Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace. Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit a nebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".